Majsterkowicz o młotkach

Majsterkowicz o młotkach

Jeszcze kilka lat temu, zanim zacząłem swoją przygodę z majsterkowaniem, wiedziałem, że młotek jest po prostu młotkiem. Proste, nie wymagające narzędzie do wbijania gwoździ, ewentualnie do rozbijania, spłaszczania, ogólnie mówiąc do obróbki materiału za pomocą siły.

Z czasem jak moje zainteresowania się poszerzały, młotek nie był już tylko zwykłym  młotkiem. Młotków w warsztacie zaczęło przybywać i każdy z nich miał inne zadanie do spełnienia.

Z czego składa się młotek.

 

Jakbym zapytał z czego składa się młotek, pewnie wiele osób by mi odpowiedziało, że to banalne, ale jeśli choćby jedna osoba poszerzy swoją wiedzę tym artykułem, jestem już usatysfakcjonowany.

A więc:

Obuch – górna cześć młotka, która bezpośrednio styka się z materiałem uderzanym.
Trzonek – dolna cześć młotka, za który trzymamy.

Czym się kierować przy wyborze młotka ?

Wybierając młotek kieruje się dwoma podstawowymi rzeczami. Pierwsza to przeznaczenie młotka, druga to jego wykonanie oraz waga.

W zależności od zastosowania rozróżniamy młotki na:

  • ślusarskie: jeden z najbardziej popularnych młotków w warsztatach. Służy w głównej mierze na formowania materiału stalowego, jak również do wbijania, obijania, rozbijania 🙂
  • ciesielskie: młotek specjalnie skonstruowany dla cieśli ( osoby pracujący w drewnie) , obuch młotka z jednej strony ma formę dwóch szpikulców pozwalających na podważanie i wyjmowanie gwoździ z desek.
  • blacharskie: młotek w którym obuch wykonany jest z gumy, dzięki temu można obrabiać cienkie materiały blacharskie, bez obawy o wgniecenia i uszkodzenia blachy.
  • spawalnicze: lekkie, wykonany przeważnie w całości z metalu, stosowane są do usuwania nagaru występującego w trakcie spawania.
  • kamieniarskie: młotki stosowane do obróbki kamienia, obuch z obu stron jest tępych prostokątnych zakończeniach.

Oczywiście nie ująłem tu wszystkich rodzajów młotków, ale te najbardziej popularne mające zastosowanie w domowym majsterkowaniu. Jeszcze jedna istotna sprawa na koniec. Przy wyborze młotka zwracam uwagę na jego wykonanie, aby był mocny, z dobrego materiału i pewnie trzymał się w dłoni.

Istotną sprawą przy wyborze młotka jest waga. Do lekkich prac lekkie młotki (do 2 kg) do ciężkich nawet do 20 kg.

Rozróżniając młotki oczywiście ze stosujemy je wg własnego wyboru. U mnie młotek blacharski świetnie sprawował się do dobijania przed drewnianą listwę paneli podłogowych, jak również do wbijania kołków rozporowych w ścianę w łazience. Młotek ciesielski niezastąpiony był przy pracach z gwoździami.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.