Donica drewniana do ogrodu - projekt DIY

Donica drewniana do ogrodu - projekt DIY

Od kiedy zostałem natchniony duchem majsterkowania, z pod moich rąk wychodzą różne, mniej lub bardziej potrzebne rzeczy. Do jednej z tych bardziej potrzebnych mogę zaliczyć szeroką na 120 cm donicę drewnianą na werandę przed domem.

Pomysł wyszedł od mojej żony, chciałaby w niej posadzić różne małe iglaki, które upiększały by przestrzeń przed naszym wejściem.

Donica drewniana – projekt 

Odpaliłem Sketchup’a (program komputerowy do rysowania) i zacząłem kreślić moją przyszłą drewnianą donicę DIY. Wymyśliłem że donicę zrobię z kantówki sosnowej o wymiarach (5×2)cm. Donica będzie miała około 120cm długości, 40 cm szerokości i 40 cm szerokości.

Donica drewniana na taras - projekt zrobisz to sam

Donica drewniana – materiały

Do wykonania donicy potrzebujemy:

  1. Materiał bazowy: kantówka sosnowa o wymiarach (5×2) cm – 16 szt o długości 118 cm, 16 szt o długości 40 cm, 2 szt o długości 124 cm, 2 szt o długości 46 cm, 4 szt o długości 40 cm, 4 szt o długości 13 cm
  2. Wypełnienie dna: użyłem płytę OSB, akurat taką miałem na stanie, równie dobrze można wykorzystać deski, kantówki itp.  

Donica drewniana - potrzebne materiały

Donica drewniana – narzędzia

Narzędzia potrzebne do wykonania donicy, powinny być w warsztacie każdego majsterkowicza, ja używałem piły do cięcia, szlifierki do przetarcia, wkrętarki do skręcenia,

Jeśli dopiero kompletujesz swój warsztat zobacz mój subiektywny wpis na temat: elektronarzędzia w warsztacie majsterkowicza

Donica drewniana – technika

Wszystkie połączenia są wykonane metodą ukrytych wkrętów, ale to nie jest obligatoryjne,  można wykorzystać inne rodzaje połączeń.  Po skręceniu całość dwukrotnie pomalowałem lakierobejcą w kolorze szarym.

Donica drewniana - projekt DIY

Jeden komentarz
  1. Widzę, że powstała wspaniała donica w pięknym kolorze. Świetny pomysł z zastosowaniem płyty OSB jako dna. Ciesze się, że zajrzałam do Ciebie na bloga mam lekturę na kilka wieczorów. Natomiast zaraz sprawdzę ten program do rysunków – czegoś takiego mi właśnie brakuje.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.